Tenniskauden neljäs ja viimeinen grand slam -turnaus US Open käynnistyy sunnuntaina New Yorkissa. Turnaus kestää reilut kaksi viikkoa.
Miesten turnauksen seuratuimpiin nimiin lukeutuu Novak Djokovic. Serbian supertähti tavoittelee jo uransa 25. grand slam -turnausvoittoa.
Djokovicin lähtökohdat ovat tällä kertaa tavallista otollisemmat, sillä kahden keskeisen haastajan tilanteisiin liittyy kysymysmerkkejä. Jannik Sinner on sivussa turnauksesta, kun taas Carlos Alcaraz tekee kaksinpelissä paluuta pitkän tauon jälkeen. Espanjalaisen pelaamista on viime aikoina häirinnyt käsivamma.
Vaikka suurimmat mestarisuosikit on helppo nostaa esiin, huipputenniksen asetelmat eivät ole niin yksinkertaisia.
Stefanos Tsitsipasia aiemmin valmentanut Apostolos Tsitsipas muistuttaa, kuinka pienistä asioista ottelut maailman huipulla todellisuudessa ratkeavat. Apostolos on Stefanosin isä.
– Voiton ja tappion välillä on todella pieni marginaali. Pieni marginaali on myös sen välillä, oletko TOP-10-pelaaja maailmassa vai TOP-50-pelaaja, Tsitsipas sanoo Atleetin toimittajan Nico Oksasen haastattelussa.
Grand slam -turnauksessa pienet erot korostuvat entisestään. Pelaajan on pystyttävä säilyttämään korkea taso ottelusta ja erästä toiseen, eikä keskittyminen saa herpaantua ratkaisevilla hetkillä.
Tsitsipasin mukaan olennaista on välttää oman aseman jatkuvaa vertaamista maailman parhaisiin.
– Kyse on pitkälti aina siitä, miten keskittyminen pysyy oleellisissa asioissa sen sijaan, että alat miettimään, kuinka kaukana olet kärjestä.

































