Suomen koripallomaajoukkueen Shawn Huffin edustama Frankfurt Skyliners menetti viimeiset mahdollisuutensa Saksan Bundesliigan pudotuspeleihin, kun se hävisi vieraskentällä Ulmille 84-91 (35-46). Huff pelasi ottelussa 27,5 minuuttia ja upotti 11 pistettä, otti kolme levypalloa sekä antoi yhden syötön. Skyliners on sarjassa kymmenentenä.
Roope Ahosen Kolossos aloitti Kreikan liigan pudotuspelit 71-84 (63-63, 39-24)-jatkoaikatappiolla Rethymnolle. Ahonen ahersi kentällä 26 minuuttia ja tilastoi sinä aikana viisi pistettä, kaksi levypalloa ja neljä syöttöä. Joukkueet kohtaavat toistamiseen sunnuntaina.
Alexander Madsenin USK Praha oli selkä seinää vasten, kun se kohtasi kotonaan Opavan. Praha kuittasi viidennestä pelistä 70-56 (45-30)-voiton ja kavensi ottelusarjan tilanteeseen 2-3. Madsen kasasi 23 minuutissa kuusi pistettä, neljä levypalloa, kaksi syöttöä, neljä riistoa ja yhden blokin.
Ranskan ProB-liigassa Matti Nuutisen ja Antti Kanervon Roanne hävisi Rouenin vieraana 82-94 (35-45). Molemmat suomalaispelaajat kuuluivat avausviisikkoon ja Kanervo heitti 24 minuutissa 11 pistettä ja nappasi kaksi riistoa. Nuutiselle sen sijaan merkattiin neljä pistettä, kaksi levypalloa ja yksi riisto. Roanne on sarjassa sijalla 13.
Lähde: Koripalloliiton tiedote

































