12 vuoden kilpailukiellon sopupeleistä saanut englantilainen snookerpelaaja Stephen Lee on valittanut tuomiostaan. Lajin kansainvälisen kattojärjestö WPBSA:n tuomioistuin totesi Leen syyllistyneen ottelumanipulaatioon seitsemässä eri ottelussa.

– WPBSA on vastaanottanut valituskirjelmän Stephen Leetä edustavilta asianajajilta. Lee on valittanut niin tuomioistuimen loppupäätelmästä, pelikiellostaan kuin hänelle määrätyistä korvauksista. WPBSA on pyytänyt Iso-Britannian urheilun välitystuomiostuinta hoitamaan valitusprosessia ja nimittämään riippumattoman asianajajan vetoomuskomitean puheenjohtajaksi, liiton tiedotteessa todettiin.

Parhaimmillaan maailmanlistalla viidentenä olleen Leen 12 vuoden kilpailukielto päivättiin alkaneeksi lokakuussa 2012, jolloin hänetasetettiin tutkinnan ajaksi väliaikaiseen kilpailukieltoon. Mikäli tuomio pysyy voimassa,on hän seuraavan kerran pelikelpoinen 50-vuotissyntymäpäivänään 12.10.2024.

LUE MYÖS: Silja Kososen oli tehtävä raju ratkaisu – muuten ura olisi ollut ohi (UrheiluAreena.fi)