Video: Sportivo TV

NHL:n harjoitusottelut jatkuivat jälleen yöllä ja suomalaispelaajat esiintyivät edukseen.

Aleksander Barkov on löytänyt heti vahvan yhteyden seuraan siirtyneen Brady Tkachukin kanssa. Barkov syötti Tkachukin maalin Floridan kohdatessa Carolinan, ja Tkachuck teki vastapalveluksen Barkovin osumaan.

Barkovin maali oli upea osoitus suomalaisen peliälystä, kun nopeassa vastahyökkäyksessä hän näytti syöttävänsä kiekon Tkachukille kääntäen päänsä hänen suuntaan, mutta antoikin ranteensa laulaa iskien kiekon verkkoon.

– Se oli aika hieno. Se on vaikuttavaa, Floridan päävalmentaja Paul Maurice kehui.

Suuren kohun saattelemana Ottawasta Floridaan siirtynyt Tkachuk on kirjauttanut kahteen otteluun jo tehot 3+2 ja Barkovilla on koossa 2+2. Carolinan puolustaja Aleksi Heimosalmi sai tililleen syöttöpisteen.

Yön suomalaisittain ykkösnimi oli New York Islandersiin kesällä siirtynyt Matias Maccelli. Hän taituroi kaksi maalia ja syötön Islandersin voittaessa paikallisvastustajansa Rangersin 4-3. Kaikki Maccellin tehopisteet syntyivät ylivoimalla.

Eeli Tolvanen syötti yhden Islandersin maaleista.

Edmonton Oilers luotti suomalaisosaamiseen voittaessaan jatkoajan jälkeen Winnipegin 2-1. Atro Leppänen latasi Edmontonin avausmaalin ja Viljami Marjala iski jatkoajalla voittomaalin.

Maalin makuun pääsi myös Detroitin Jesse Kiiskinen, joka iski maalin 7-4-voitossa Pittsburghista.

Ukko-Pekka Luukkonen vartioi Buffalon maalia kaksi erää pitäen maalinsa koskemattomana 5-1-voitossa Columbusta vastaan. Konsta Helenius sai syöttöpisteen Buffalon avausmaaliin.

Justus Annunen sai komennuksen Nashvillen tolppien väliin ja torjui 25 kertaa, kun Nashville voitti Tampa Bayn jatkoajan jälkeen 3-2. Kevin Lankinen vartioi Vancouverin maalia, kun se hävisi Calgarylle 1-3. Lankiselle kertyi ottelussa 27 torjuntaa.

NHL:n harjoitusottelut:

Buffalo-Columbus 5-1

Pittsburgh-Detroit 4-7

Carolina-Florida 3-2 vl.

Rangers-Islanders 3-4

Boston-Philadelphia 5-1

Winnipeg-Edmonton 1-2 ja.

Nashville-Tampa Bay 3-2 ja.

Calgary-Vancouver 3-1

Los Angeles-Utah 3-6

San Jose-Vegas 1-2 vl.

LUE MYÖS: Silja Kososen oli tehtävä raju ratkaisu – muuten ura olisi ollut ohi (UrheiluAreena.fi)