Matti Heikkisellä ei kulkenut Pyeongchangin olympiakisoissa yhdistelmähiihdossa varsinkaan perinteisellä. Heikkisen sijoitus oli 30 kilometrin kisassa 21:s.

– Ei siinä tapahtunut riittävästi. Ei sitä huonoa kuntoa selittämällä paranneta. Vapaa oli paljon parempaa, mutta ero oli kasvanut liian suureksi siinä vaiheessa. Hiihdin sen, minkä pystyin ja sillä selvä, Heikkinen summasi suoritustaan.

Heikkinen ei selitellyt olosuhteilla. Hän painotti, että vikaa oli hiihtäjässä.

Kisat kuitenkin jatkuvat. Heikkinen hiihtää Pyeongchangissa vielä monta matkaa.

– Nöyrästi ja maltilla pitää tehdä asioita, eikä pidä provosoitua. Nyt mennään seuraavaa kilpailua kohtaan. Kyllä tähän ikään mennessä olen optimisti. Elämästä tulee vaikeata, jos kääntyy pessimistiksi, hän totesi.

Iivo Niskanen oli 19:s. Iivo aloitti todella kovaa ja hiihti joukon kärjessä, mutta hyytyi vapaan osuudella.

– Ei se Iivon rykäisy tullut yllätyksenä. Samalla tavalla hiihti kuin meidän aukaisussa muutama päivä sitten. Samalla tavalla karkasi tuohon ensimmäiseen nousuun, Heikkinen sanoi Niskasesta.

Norja otti kolmoisvoiton. Kultamitalin voittanut Simen Hegstad Krueger kaatui alussa, mutta voitti.

– Norjalainen. Jos Lasse Viren olisi norjalainen, hän olisi varmaan toi. En olisi millään uskonut, kun se hiihti musta ohi toisella kierroksella, että hän olisi päivän voittaja. Erittäin jäätävä suoritus, kun siihen pystyy, Heikkinen sanoi voittajasta.

Teksti: Otto Palojärvi, Pyeongchang

LUE MYÖS: Tero Pitkämäen ex-valmentajalta melkoinen paljastus legendan toiminnasta (UrheiluAreena.fi)