Suomalaiset eivät viettäneet mitalijuhlia Lahden MM-kisojen naisten 10 kilometrin perinteisen hiihdossa. Kerttu Niskanen oli kuudes ja Krista Pärmäkoski seitsemäs. Laura Monosen sijoitus oli 14:s ja Anne Kyllösen 38:s.
Suksivalinnat menivät Pärmäkoskelta ja Kyllöseltä pieleen. He valitsivat liian matalan suksen. Suomen huoltoryhmässä kaikki ei mennyt putkeen.
– Ensimmäisinä kisapäivinä oltiin varmasti muita edellä. Tää muuttuva olosuhde on varmasti semmoinen, joka on aina haaste. Kun on onnistuttu löytämään joku toimiva juttu, ja sitten olosuhde muuttuu, niin kuinka nopeasti pystyy reagoimaan, komemntoi Somen päävalmentaja Reijo Jylhä.
Jylhä selitteli, että pieleen meni, kun haettiin täydellistä onnistumista.
– Se tarkoittaisi, että aina onnistuttaisiin, jos menisi aina oikein. Mutta siinä on sekin, että kun haetaan täydellistä onnistumista, niin siinä tulee niitä virheitä. Se on sama valmennuksessa. Varsinkin tämmöisissä olosuhteissa.
– Oli erittäin haastavaa, koska oli ollut kova pakkanen. Kylmä alusta alla. Sitten kun rupesi lämpenemään, tulee yhä se kylmä läpi. Varmasti yksi tekijä, joka vaikutti siihen, Jylhä totesi muuttuvasta kelistä.
Jylhä muistutti suomalaisten myös onnistuneen vastaavassa haasteessa.
– Meillä oli toissa vuonna Tourilla Val di Fiemmen kisa ihan samankaltainen. Oli todella isoja haasteita saada toimivaa suksea kilpailuun. Silloin olosuhteiden hallinta onnistui. Oli viime hetken onnistumisia. Nyt ei onnistunut.
Suksimerkeillä ei Jylhän mukaan ollut merkitystä.
– Luulen, että suksivalinta, minkä profiilin suksi, vaikutti enemmän. Kuinka korkea tai kuinka matala suksi.
Keskiviikkona Suomen huollolla on mahdollisuus pestä kasvojaan, kun ohjelmassa on miesten 15 kilometriä.
– Yö on erittäin kovaa työskentelyä ajatellessa huomista miesten kisaa. Keli on kosteampaa koko ajan. Illalla ja yöllä sataa vettä. Huolto tekee varmasti tosi kovasti töitä sen jutun löytämisen eteen, Jylhä sanoi.
Jylhä painottaa, ettei tilanne ole yhtä haasteellinen.
– Selkeytyy koko ajan, kun kosteus on pysyvä. Tulee selkeämpi vesikeli.
Naisten viesti hiihdetään torstaina. Joukkuetta ei vielä ole lyöty lukkoon.
– Me käydään naisten kanssa keskustelut läpi. Edetään sen mukaisesti, mitä ollaan sovittu. Mennään kisa kerrallaan. Tulokset on tuloksia, Jylhä sanoi.
Sprintissä onnistunut Mari Laukkanen saattaa päästä mukaan.
– Mari on Suomessa ja olen ollut häneen yhteydessä. On mahdollista, että voisi tulla, Jylhä totesi.
Teksti: Otto Palojärvi, Lahti






























