Vuokatti Sport ja Kiinan urheiluministeriö ovat solmineet sopimuksen, jonka mukaan Vuokattiin rakennetaan talvilajien urheiluakatemia.

Akatemiaan tulee pysyvästi 150 kiinalaisurheilijaa. Sopimus on 1+3-vuotinen.

Hanke on osa Kiinan projektia, jonka avulla maa tähtää menestykseen vuoden 2022 Pekingin talviolympialaisissa. Vuokatin ja Kiinan urheiluministeriön tähtäimenä on katsoa myös pidemmällä kuin vain seuraaviin talviolympialaisiin.

– Kiinan urheiluministeriössä on virinnyt tahtotila juurruttaa talviurheilu pysyvästi maahan. He vakuuttuivat Vuokatin palveluista ja osaamisesta. Kun yhteistyöstä on molemmin puolin hyviä kokemuksia, sopimus mallin hyödyntämisestä heidän tarkoituksiinsa syntyi luontevasti, kommentoi Vuokatti Sportin toimitusjohtaja Veikko Halonen tiedotteessa.

Kiinan urheiluministeriössä talvilajeista vastaava Hong Ping paljastaa, että Vuokatti valikoitui akatemian kodiksi luottamuksen takia.

– Vuokatin näytöt suomalaisen hiihdon kehittämisessä vaikuttivat merkittävästi päätökseemme perustaa akatemia nimenomaan tänne. Kaikkein ratkaisevin tekijä oli aiemman yhteistyömme myötä rakentunut luottamus vuokattilaiseen osaamiseen, jota taannoinen Kiinan urheiluministerin vierailu vahvisti entisestään.

Vuokatti Sport vastaa akatemian toiminnasta, ja sen takia Vuokattiin tullaan rekrytoimaan kymmeniä uusia valmentajia. Akatemia ei vie kuitenkaan katseita pois Vuokatti Sportin ydintoiminnasta.

– Vuokatti Sportin pääomistaja on edelleen Hiihtoliitto, ja meidän ensisijainen tehtävämme on tästä eteenpäinkin suomalaisen maastohiihdon edistäminen. Tällainen yhteistyösopimus on toki merkittävä taloudellinen tuki, joka mahdollistaa lisää resursseja myös ydintoimintaamme, Halonen päättää.

Lähde: Vuokatti Sportin verkkosivut

LUE MYÖS: Ella Junnila rikkoi nyt hiljaisuuden – tämä on pielessä (UrheiluAreena.fi)