Aitajuoksija Nooralotta Nezirin hankala alkukausi juoksuradoilla saa jatkoa. Tällä kertaa hän joutuu jättämään väliin tiistaina Turussa kisattavan Paavo Nurmi Gamesin.

Nezirin poisjäännistä uutisoi ensimmäisenä Iltalehti. Taustalla on 29-vuotiaan aiturin vastikään sairastama koronavirus, josta hän ei ole vielä ehtinyt parantumaan täyteen kisakuntoon.

Neziri päätti jättäytyä pois Paavo Nurmi Gamesista sen jälkeen, kun oli käynyt asiasta keskusteluja valmentajansa Philipp Unfriedin kanssa. Seuraavaksi Neziri tähtää lauantaina Kuortaneella käytävään GP-kisaan.

Tällä kaudella Neziri on kellottanut 100 metrin aidoissa parhaimmillaan ajan 13,23. Hänen henkilökohtainen ennätyksensä, 12.81, on peräisin kaudelta 2016.

Neziri joutui jättämään finaalijuoksun väliin toukokuun lopulla käydyssä Lahden GP-kisassa. Finaalista jättäytymisen taustalla oli pitkään jatkunut kantapäävaiva. Sitä seurannut koronavirustartuna on hankaloittanut entisestään Nezirin alkukautta.

Lue myös:

Suomella on nyt uusi 80 metrin keihäsmies – ”Olisi voinut tulla jo aikaisemmin”

LUE MYÖS: Ella Junnila rikkoi nyt hiljaisuuden – tämä on pielessä (UrheiluAreena.fi)