Suomalainen tennispelaaja Patrik Niklas-Salminen on voittanut ITF World Tennis Tourin turnauksen nelinpelin mestaruuden yhdessä venäläisen Bogdan Bobrovin kanssa.

Voitto oli kaksikolle toinen peräkkäinen, sillä he voittivat turnauksen myös viime viikolla.

Niklas-Salminen ja Bobrov löivät lauantain finaalissa sijoittamattomat hollantilaiset Jesper De Jongin ja Sidane Pontjodikromon. Ottelu päättyi suomalais-venäläiselle parille erin 7-6, 4-6, 10-1.

Turnauksen palkintoarvo oli 15 000 dollaria.

– Hieman olimme huolimattomia toisessa erässä. He alkoivat pelata huomattavasti paremmin ja oli kyllä lähellä, että olisi käynyt huonosti. Kaksinpeli oli tällä viikolla pettymys, mutta nelinpeli oli kokonaisuutena hyvä ja sain tärkeitä otteluita alle, kertoi Niklas-Salminen Tennisliiton tiedotteessa.

Kaksinpelissä suomalaisen urakka päättyi jo avauskierroksella.

LUE MYÖS: Kiekkojätti Mico Lampinen teki valitettavia paljastuksia EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)