Kenian Eliud Kipchoge juoksi syyskuun lopulla maratonin uuden maailmanennätyksen. Berliinissä juostu ennätysaika kirjataan käsittämättömin lukemin 2.01.09, mutta Kipchoge haluaa yltää vieläkin parempaan.
Kipchoge piti hallussaan jo aiempaa ME-aikaa ja on kirjannut nimensä lähtemättömästi lajin historiaan. Marraskuussa 38 vuotta täyttävä Kipchoge kertoiBBC World Servicen haastattelussa, että uskoo pystyvänsä vieläkin parempaan tulokseen.
– Uskon, että minulla on vielä aikaa näyttää maailmalle, mihin voin venyä. Voin yhä juosta henkilökohtaisen ennätykseni lähitulevaisuudessa, Kipchoge totesi.
Monet asiantuntijat uskovat, että Kipchoge voi yltää kahden tunnin alitukseen maratonilla. Hän onnistuikin tässä jo kertaalleen Wienissä vuonna 2019, mutta aikaa ei luettu viralliseksi, koska hänellä oli mukanaan vauhdinpitäjiä.
Berliinin maratonilla Kipchoge juoksi ensimmäisen puoliskon alle tuntiin, mikä on nostatti entisestään spekulaatioita kahden tunnin alituksesta. Hän kertoi, ettei tavoitellut haamuaikaa Berliinissä, vaan maailmanennätyksen rikkomista. samalla, Vauhdikas ensimmäinen puolisko lisäsi kuitenkin Kipchogen motivaatiota tähdätä vieläkin korkeammalle.
– Tajusin, että olen tarpeeksi nopea alittamaan tunnin ajan puolimaratonilla, mikä todella motivoi minua. Se on samalla hyvä merkki siitä, että tulevaisuus on selvillä, Kipchoge totesi.
Kenialainen kertoi BBC:n haastattelussa tähtäväänsä myös Pariisin olympialaisiin vuonna 2024. Maratonin supertähdeksi kohonnut Kipchoge on juhlinut kultaa kaksissa edellisissä olympialaisissa. Jos hän onnistuu uusimaan tempun Pariisissa, hänestä tulee ensimmäinen kolme perättäistä olympiakultaa voittanut ihminen maailmassa.
Lue myös:
Maratonilla huikea uusi ME-aika!
Lue myös:

































