Ukrainassa tapahtui hiljattain vallankumous, jonka jälkeen maa on ollut otsikoissa ajauduttuaan Venäjän kanssa poliittiseen kriisiin ja melkein sodan partaalle. Ukrainan urheiluunkin kriisillä lienee vaikutuksia.
Vallankumouksesta ja kriisistä huolimatta Ukraina jatkaa vuoden 2022 talviolympiakisojen hakuprosessiaan. Lvivin kaupunkiin suunnitellut talvikisahanke on jätetty määräaikaan mennessä.
Yli 700 000 asukkaan Lviv sijaitsee Ukrainan länsiosassa ja sen väestöstä valtaosa on etnisesti ukrainalaisia. Talviolympiahanke käynnistettiin syrjäytetyn presidentin Viktor Janukovitshin valtakaudella. 2022 kisahankkeessa jäälajit järjestettäisiin Lvivissä ja lumilajit Tysovetsissa ja Volovetsissa.
Lviv on kuulunut aiemmin Puolalle ja Itävalta-Unkarin keisarikuntaan. Puolalle Lviv kuului viimeksi 1919-39 ja puolalaiset pitävätkin kaupunkia ”Viipurinaan”.
Lvivin lisäksi vuoden 2022 talviolympiakisojahakevat Norjan Oslo, Puolan Krakova, Kiinan Peking ja Kazakstanin Almaty.





























