Upeasti alkanut kolmas kierros vaihtui Matilda Castrenin osalta pettymykseksi Kalifornian Rancho Miragessa meneillään olevassa Chevron Championshipissä. Hän pelasi major-kilpailussa lauantaina tuloksen 75 (+3), ja putosi 16. sijalta 44:nneksi.

Kokonaistilanteessa -1 oleva Castren teki kierroksensa alkajaisiksi kolme peräkkäistä birdieä nousten tuossa vaiheessa jo kahden lyönnin päähän kärjestä. Lento katkesi etuysin jälkipuolella, jossa hänelle kirjattiin tuplabogey ja bogey.

Päivän neljäs birdie syntyi Mission Hills Country Clubin kentän 11. reiälle antaen toivoa paluusta kärkikymmenikköön. Kierroksen viimeinen kolmannes oli kuitenkin vaikea, sillä hän teki reikien 13–18 aikana neljä bogia.

Ensimmäistä kertaa Chevron Championshipissä mukana oleva Castren missasi lauantaina vain kaksi avausta, mutta griiniosumat (11/18) eivät olleet kahden edellisen kierroksen tasolla. Putteria hän käytti viheriöllä 32 kertaa, ja ainut bunkkerivisiitti tuotti parin tai paremman reikätuloksen.

Vaisusti päättyneen kierroksen myötä Castren kadotti mahdollisuudet voittotaisteluun, sillä eroa kärkeen on 15 lyöntiä. Viidettä sijaa jakavat pelaajat ovat viiden lyönnin päässä, joten kovalla loppukirillä korkea sijoitus on vielä otettavissa.

Castren saa päätöspäivänä peliseuraa Japanin Nasa Hataokasta. Kaksikko aloittaa neljännen kierroksen kello 19.40 Suomen aikaa.

Chevron Championshipissä tapahtui kuumana ja aurinkoisena iltapäivänä irtiotto, kun kisan kovimman tuloksen, 64, pelannut Jennifer Kupcho siirtyi kuuden lyönnin johtoon. Yhdysvaltalainen tuli myös tehneeksi turnauksen uuden 54 reiän ennätyksen, 200 (-16).

Kilpailun voittoa puolustava Thaimaan Patty Tavatanakit (-10) ja USA:n Jessica Korda (-9) ovat seuraavina.

Kauden ensimmäisessä major-turnauksessa on 5 miljoonan dollarin palkintopotti, josta voittajan osuus on 750 000 dollaria.

Lähde: Tiedote

Lue myös:Tyly katsomokomennus – vuonna 2009 käynnistynyt NHL:n teräsmiehen ennätysputki katkesi

Lue myös:Lukko-luotsi ei sulattanut jatkoerän tuomiota – ”Sen voi jokainen katsoa vaikka C Morelta”