Golf on lähes kaiken muun urheilun tavoin vaikeuksissa kilpailukalenterinsa kanssa koronaviruspandemian takia. Kauden kaksi ensimmäistä major-kilpailua on jo siirretty. Nyt kolmaskin näyttää epätodennäköiseltä.

US Open pitäisi pelata New Yorkin osavaltiossa Winged Foot -kentällä. Nyt kenttä on suljettu koronaviruspandemian takia eivätkä kisajärjestelyt etene.

US Open on ohjelmassa 18.-21. kesäkuuta.

– Me seuraamme viranomaisten ohjeita ja määräyksiä. Teemme varasuunnitelmia, koska siirtäminen on mahdollista. On liian aikaista tässä vaiheessa spekuloida päivämäärien tai pelipaikan muutoksella. Uskomme tekevämme päätöksen jossain vaiheessa huhtikuun puolivälissä, USA:n golfliiton tiedotteessa sanottiin ESPN:n mukaan.

Masters ja PGA Championship siirrettiin jo aikaisemmin. Golf-kauden neljäs major British Open (The Open Championship) on ohjelmassa 16.-19. heinäkuuta.

LUE MYÖS: Viivi Lehikoisen elämä sai oudon käänteen – entinen SE-nainen halusi nyt sanoa tämän (UrheiluAreena.fi)