Yleisurheilijanakin tunnettu Johanna Matintalo, 20, pääsi ensi kertaa hiihtämään aikuisten arvokisoissa, kun hänet valittiin Lahdessa 15 kilometrin yhdistelmähiihtoon. Nuorten MM-kisoissa matkalla tänä vuonna hopeaa voittanut Matintalo oli aikuisten MM-kisassa 29:s.

– Jännitti ja ei jännittänyt. Samalla tavalla täällä hiihdetään kuin muutenkin. Ei sinänsä mihinkään eroa, Matintalo naurahti arvokisadebyytistään.

Eniten Matintaloa jännitti täysi katsomo. Kisaa seurasi paikan päällä 35 000 katsojaa.

– Se vähän jännitti, kun kaikki kannusti joka mutkassa ja kohdassa. Huudettiin omalla nimellä kannustusta, niin olihan se aika hienoa. Kovin monissa kisoissa ei sellaista pääse kokemaan. Normaalisti yleisöä ei ole ikinä tän vertaa.

Matintalo oli suoritukseensa ihan tyytyväinen.

– Kyllä mä olen tyytyväinen. Ei ollut ehkä mikään jackpot-hiihto, mutta ei se huonokaan ollut. Ei ollut mulle paras matka. Kyllä sitä kympin pertsaa pidän itelleni parempana. Ei voi olla pettynyt. Hyvä arvokisa-avaus.

Krista Pärmäkoski otti kisasta hopeaa.

– Tiesin, että Krista on ihan voittotaistelussa, mutta vapaalla en tiennyt, että on ihan terävimmässä kärjessä. Vaikka Krista ei mitaleilla olisi ollutkaan, olisi ollut hieno tunnelma ja nyt oli tosi hieno, kun tuli hopeaa. Kova meteli ja kaikkea, Matintalo sanoi.

Teksti: Otto Palojärvi, Lahti

https://twitter.com/FISCrossCountry/status/835442585082728453

LUE MYÖS: Viivi Lehikoisen elämä sai oudon käänteen – entinen SE-nainen halusi nyt sanoa tämän (UrheiluAreena.fi)