Tampereen Classic juhlii toista perättäistä salibandyn naisten Suomenmestaruutta lyötyään illan loppuottelussa kotonaan Jyväskylän Happeen4-2 (2-0, 0-1, 2-1). Classic vei 980 katsojan edessä tittelin voitoin3-0.
Katriina Saarinen avasi kyttäillen alkaneen ottelun maalinteoniskettyään Hanna Sipiläisen syötön verkkoon avauseränpuolivälissä.Lisää nähtiin erän viimeisen minuutin alkaessa, kun Katri Luomaniemisiirsi pallon maalin takaa luukulle ja Annemari Lydén nosti maalinkattoon 2-0. Happee ei kuitenkaan antautunut vaan toisen erän ainoan osuman pompottisisään keskisuomalaisten Anne Virtanen.
Kolmannen erän alku oli kotijoukkueelle shokki: Happeen Johanna Vikmannappasi pallon suoraan aloituksesta, ampaisi maalille ja ohitti MirellaEskolan kun pelikello oli ehtinyt kiertää vasta neljä sekuntia.Happeen ilo jäi kuitenkin lyhytaikaiseksi, sillä jo erän viidennelläminuutilla Classic sai hyökkäysalueelta vapaalyönnin ja puolustaja HennaYläsuo laukoi Irja Lahtisen syötöstä pallon ohi Tanja Matilaisen.Melkein heti perään Classic sai yrittää lisäosumaarangaistuslaukauksesta, mutta Tanja Matilainen torjui Annukka Virneksenyrityksen ja Happee kesti tilanteesta seuranneen kahden minuutinalivoimankin.
Kuusi minuuttia ennen loppua Classic kuitenkin lujitti otteensa toisestaperättäisestä mestaruudestaan kun Nina Rantala pommitti pallon verkkoonMinna Kallion poikkisyötöstä. Happee veti maalivahdin ensi kertaapenkille jo kuusi minuuttia ennen loppua, mutta Classicin viisikko jamaalivahti Mirella Eskola peittivät jyväskyläläisten laukaukset.
– Pystyttiin löytämään oma pelimme tämän sarjan aikana ja toteuttamaanmuutamaa notkahdusta lukuun ottamatta sitä mitä osataan, Classicinvalmentaja Kati Pasanen analysoi voittoa.
– Käytettiin momentit hyväksi, liikuttiin terävästi ja haluttiin kokojoukkueena puolustaa maaliamme viimeiseen saakka.
Pasanen näki illan ottelun ratkenneen ennen kaikkea Classicin parempaanmaalintekotaitoon.
– Maalit viime kädessä ratkaisevat. Paikkansa oli vastustajallakin muttame laitoimme sen verran enemmän sisään että olemme nyt tässä. Alku olitänään vähän laimeampi mutta pelin mittaan löydettiin sama draivikuin viime ottelussa Jyväskylässä että haluttiin raivokkaasti voittaaottelu ja jokainen tilanne. Vaikka sarja oli katkolla, jokainen pelaajatuli peliin oikeanlaisella keskittymisellä.































