Esteban Oconin tulevaisuus formula ykkösissä on epävarma, mutta ranskalaiskuljettajan itseluottamus ei horju.
Ocon vahvisti ennen Azerbaidžanin GP:tä olevansa vapaa agentti ensi kaudeksi.
Haasin kerrotaan testanneen useita vaihtoehtoja Oconin nykyiselle paikalle. Ferrari-juniori ja Formula 2 -sarjaa johtava Rafael Camara on noussut esiin yhtenä vahvana ehdokkaana.
Vapaita paikkoja ensi kauden F1-sarjaan on tällä hetkellä jäljellä vain vähän, joten Oconin tilanne on haastava.
Ranskalainen antoi kuitenkin radalla vahvan näytön osaamisestaan Bakussa. Ocon ajoi kahdeksanneksi, mikä oli hänen kauden paras tuloksensa.

”Olen yksi parhaista”
Kilpailun jälkeen Oconilta ei puuttunut itseluottamusta.
Hän nosti esiin saavutuksensa uransa eri vaiheista ja muistutti pärjänneensä kovia vastustajia vastaan.
– Olen ajanut kilpaa kaikkia vastaan, ja olen aina ollut samalla tasolla tai voittanut jokaisen mestaruussarjan, jossa olen ajanut, Ocon sanoi.
Ranskalainen kävi tämän jälkeen läpi meriittejään.
– Olen voittanut kilpailuja Formula Renaultissa, mestaruuksia kartingissa, Formula 3 ja GP3 mestaruudet. Olin DTM:ssä kymmenen parhaan joukossa puolet kaudesta, ja olen voittanut formula ykkösissä, Ocon luetteli.
Ocon saavutti uransa toistaiseksi ainoan F1-osakilpailuvoiton Unkarissa vuonna 2021.
Hän teki näkemyksensä omasta tasostaan erittäin selväksi.
– Pystyn siihen. Olen yksi parhaista täällä, enkä pelkää sanoa sitä.































