Vaikka ”oikean elämän” Saksan MM-ralli on kuluvalta vuodelta synkästiperuttu, tuotepalkinnoista ajavatvirtuaalirallikuskit kävivät mittaamassa paremmuuttaan PorvoonAutopalvelun tarjoamassa seitsemän eMotorsport Finlandin Panzerplattenvirtuaalialueelle organisoidulla erikoiskokeella.

Etuvetoisilla R2-luokan autoilla ajetun ja huikean tasaisen kilpailunvoitti ikaalisissa asuva Aleksi Hallia, joka reippaan 25 minuutinkilvanajon päätteeksi jätätti 14,694 sekuntia oikean elämän KouvolanSM-ralliin valmistautuvaa Tuukka Halliaa. Tasaiseksi kilpailun teki se,että maalilipulle yhteensä kahdeksan kuljettajaa saapui vajaan puolenminuutin sisällä toisistaan ja palkintokorokkeen toisen ja kahdeksannenpistesijan sisälle sijoittuneet kilpailijat erotti vain 11,5 sekuntia.

Koska kilpailijat keräävät oman kilpaluokkansa mukaisesti sarjapisteitä,siirtyi kolmannen peräkkäisen luokkavoiton myötä kesäisen Japan MotorseAsfalttisprintsarjan hopeamitalisti Aleksi Hirvilampi yhdeksän pisteensarjajohtoon kun ajamatta on vielä seitsemän osakilpailua.

– Hallioiden dynastiassa tällä kertaa yleiskilpailun voittovuorossa oliAleksi, joka ei antanut Tuukan ottaa kolmatta peräkkäistä yleiskilpailunpalkintokorokkeen korkeinta sijaa. Paljon onnea Aleksille, jonka takanakilpailu niin palkintokorokkeen hopeasijasta kuin muista pistesijoistakävi koko sarjamme nelikuukautisen historian tiukimpana. Hattua täytyyjokaiselle heille nostaa kun muistetaan, että kesän aikana kaikkiennäiden kilpailijoiden vauhti on huikeasti noussut siitä pisteestä mistäkeväällä startattiin. Esimerkiksi jyväskyläläinen Tero Toivonen onnoussut taistelemaan yleiskilpailujen voitoista, kun vielä keväällä hänsamalla matkalla jäi reilun minuutin Hallioiden vauhdista,sarjapromoottori Jani Kekoni kertoo.

– Nyt elo- ja syyskuussa ajettavissa Ajoasu.fi ja Tomi Tuominen eRallyExperience -virtuaalirallisarjoissa kymmenen eniten luokittain pisteitäkerännyttä kilpailijaa palkitaan Ajosu.fi-ajovarusteiden verkkokaupanAdidas Motorsport -tuotteilla. Näin ollen kilpailijoiden ei tarvitse ollakoko kilpailun nopein vaan riittää, että on oman luokkansa nopein.Lisäksi kun syyskuun päätteeksi jokaiselta kilpailijalta otetaan kaksihuonointa tulosta pois sarjapisteistä niin oikein makoisat kilpailutolemme jälleen saaneet aikaiseksi eikä jo käynnissä olevissa sarjanseuraavissa osakilpailuissa kilvanajon taso ole ainakaan yhtäänhuonontunut, Kekoni jatkaa.

Lähde:Tiedote, eMotorsport Finland virtuaalirallisarjat

LUE MYÖS: SE-nainen tylysti pihalle – Petra Mannerilta karu paljastus Ylellä (UrheiluAreena.fi)