
MotoGP-legenda Valentino Rossi on tyrmännyt hänen ympärillään viime päivinä sitkeästi velloneen huhun.
Huhun mukaan Rossi, 41, lopettaisi pitkän ja menestyksekkään uransa sittenkin tähän kauteen. Rossin paikan hänelle pedatussa Yamahan Petronas-satelliittitiimissä ottaisi Ducatilta lähtevä italialainen maanmies Andrea Dovizioso.
– Ei, se ei ole totta, Rossi latasi tänä viikonvaihteena Misanon radalla Italiassa ajettavan kisan lehdistötilaisuudessa.
– Tilanne on sama, kuin pari viikkoa sitten. Meillä ei ole Yamahan kanssa kiire ja meillä on vielä muutamia asioita sovittavana. Olemme kuitenkin erittäin lähellä sopimuksen syntymistä Petronas-tiimin kanssa. Haluan jatkaa ja luulen, että voimme julkistaa sen (sopimuksen) Barcelonassa, Rossi viittaa syyskuun lopun kisaviikonloppuun.
Yamahan tehdastallista tämän kauden jälkeen poistuva yhdeksänkertainen maailmanmestari Rossi tietää tasan tarkkaan, minkä vuoksi huhut ovat lähteneet liikkeelle.
– Jos internetissä kirjoitetaan, että Valentinon ura loppuu, niin uskon, että sitä uutista klikataan paljon. Kyse on mielenkiintoisemmasta uutisesta kuin se, että jatkan uraani. Tai onko se sitten sitä, että media haluaa minun lopettavan, Rossi heitti tuttuun tyyliin pilke silmäkulmassaan.