Australian ralli on jatkunut sunnuntaiaamuna rankoissa olosuhteissa. Sade on tehnyt ajamisesta erittäin haastavaa.

Belgialainen Hyundai-kuski Thierry Neuville jatkaa kisan kärjessä. Hän kasvatti johtoaan kisan kolmanneksi viimeisellä erikoiskokeella Wedding Bellsillä 4,8 sekunnilla eron Latvalaan ollessa nyt 14,7 sekuntia.

– Meillä oli hyvä pätkä vaikeissa olosuhteissa. Aikani oli hyvä Ottin (Tänak) aikaan verrattuna, Latvala sanoi WRC:lle.

– Tämä oli kova ajo. Todella vaikeat olosuhteet, mutta pidin autoni tiellä. Oli tiukkaa välillä ja piti olla fiksu, totesi Neuville.

Neuvillen mukaan ero on noin sekunti kilometriä kohden. Ajamatta on kaksi erikoiskoetta, joten hänen mukaansa tilanne on ok.

Australian rallin tilanne, ek 19/21:

1. Thierry NeuvilleHyundai 2.32.08,6
2. Jari-Matti Latvala Toyota+14,7
3. Ott TänakFord+26,0
4. Hayden PaddonHyundai+59,5
5. Sebastien OgierFord+2.31,3
6. Elfyn EvansFord+3.06,5
7. Esapekka LappiToyota+3.41,4

https://twitter.com/OfficialWRC/status/931992591498924032

LUE MYÖS: Viivi Lehikoisen elämä sai oudon käänteen – entinen SE-nainen halusi nyt sanoa tämän (UrheiluAreena.fi)