Sportivo TV

Mercedes tuo Itävallan GP:hen useita muutoksia Formula 1 -autonsa voimanlähteeseen ja akustoon viimeaikaisten luotettavuusongelmien ratkaisemiseksi.

Tallin kuljettaja Kimi Antonelli vahvisti Red Bull Ringillä italialaismedialle, että hän saa käyttöönsä uuden voimanlähteen sekä päivitetyn akkupaketin, johon Mercedes on tehnyt useita korjaavia muutoksia.

Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff on aiemmin todennut, että luotettavuusongelmat on ratkaistava, mikäli talli aikoo taistella maailmanmestaruuksista.

Antonellin mukaan ongelmat eivät alkaneet Barcelonassa.

– Ongelmat olivat itse asiassa ilmenneet jo aiemmin. Minulla oli vaikeuksia jo Miamin ensimmäisissä harjoituksissa, ja sitten tuli Georgen keskeytys Montrealissa. Olemme menettäneet niiden vuoksi melko paljon pisteitä, Antonelli sanoi.

Antonelli keskeytti Barcelonan GP:n vain kolme kierrosta ennen maalia. Hänen mukaansa keskeytyksen aiheuttanut vika ei johtunut pelkästään korkeista lämpötiloista.

– On totta, että yhden komponentin lämpötila nousi äkillisesti, mikä aiheutti häiriön akustossa.

– Mutta Kanadassa olosuhteet olivat täysin erilaiset ja paljon viileämmät.

Mercedes on tehnyt akkupakettiin ohjelmistopäivityksiä sekä pieniä laitteistomuutoksia parantaakseen sen luotettavuutta.

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoskesta revittiin otsikoita Venäjällä (UrheiluAreena.fi)