
Toyotan Esapekka Lappi on noussut upealla tavalla Sardinian MM-rallin kärkeen, kun kauden viidennestä osakilpailusta on ajettu kolme erikoiskoetta.
Lappi tykitti kisan pisimmällä, 24,7 kilometrin mittaisella Monti di Ala e Buddusonin erikoiskokeella pohja-ajan 3,4 sekunnin erolla M-Sportin Fordilla kilpailevaan Craig Breeniin. Kilpailua johtaneella Toyotan Elfyn Evansilla oli ongelmia autonsa kanssa ja hän jäi Lapista 11, sekuntia.
Lappi koki myös kauhunhetken perjantain toisella ek:lla, jossa hän pelkäsi jo hetken rengasrikkoa. Pelko osoittautui Lapin onneksi turhaksi.
– Olen vähän yllättynyt. Osuin irtokiveen vasemmalla renkaalla noin 5 kilometriä ennen maalia. Kuului kova ääni ja luulin, että kyse on rengasrikosta. Ilmeisesti ajoin vain vanteen kieroksi, Lappi huokaisi helpotuksesta WRC:n haastattelussa.
Lapin tallikaveri Kalle Rovanperä tekee ”aura-auton” ratissa kaiken sen mihin kykenee – ja vielä vähän enemmänkin todella haastavasta lähtöpaikasta huolimatta. Sarjaa ylivoimaisesti johtava Rovanperä on kolmen erikoiskokeen jälkeen kuudentena kokonaiskilpailussa.
Rovanperällä oli käytössään kaikki aamun lenkille valikoituneet kolme pehmeää rengasta Monti di Ala e Budduson ek:lla.
– Katsotaan, mitä pystytään tekemään näillä renkailla toisella lenkillä. Luulen, että rengasvalinta oli hyvä. Ensimmäisenä autona täällä ei pysty tekemään enempää, sillä kapeilla osuuksilla on todella liukasta, Rovanperä kommentoi erikoiskokeen maalissa.
Lappi johtaa kisaa 1,9 sekunnin turvin Hyundain Ott Tänakiin. Evans keikahti kärjestä kolmanneksi tasan kolmen sekunnin erolla Lappiin. Rovanperä on jäänyt kärjestä 12,5 sekuntia.
Perjantaina ajetaan vielä kuusi erikoiskoetta. Kisa päättyy sunnuntaina.
Sardinian MM-rallin tilanne 3/21 ek:n jälkeen:
1. Esapekka Lappi Toyota 27.04,7
2. Ott Tänak Hyundai + 1,9
3. Elfyn Evans Toyota + 3,0
4. Craig Breen Ford + 8,4
5. P-L Loubet Ford + 10,0
6. Kalle Rovanperä Toyota + 12,5
7. Adrien Fourmaux Ford + 12,6
8. Thierry Neuville Hyundai + 18,7
9. Dani Sordo Hyundai + 23,5
10. Takamoto Katsuta Toyota + 28,6
Kuva: TGR
Lue myös:Kalle Rovanperältä räväkkä veto auramiehenä – Esapekka Lappi manaa karmeaa pölyä (ek2/21)
Lue myös:Suomalaiskuski käy kuumana Sardinian MM-rallissa: ”Paskaa, tämä ei ole minulle rallin ajamista”