ZÜRICH Suomi pelaa sunnuntaina jääkiekon MM-finaalissa voitettuaan välieräottelussa Kanadan maalein 4-2.
Leijonat nousi toisessa erässä 1-2 -tappioasemasta 4-2 -johtoasemaan. Kanada ei siitä noussut.
– Joo, hyvä peli. Varsinkin toinen erä. Tehtiin tarvittava voittoon, kommentoi Leijonien neljännen maalin tehnyt Aatu Räty Atleetille.
Kanada yritti kovasti kolmannessa erässä, mutta jäi yllättävänkin aseettomaksi. Räty näki tähän selkeät syyt.
– Me oltiin koko ajan vain pelin alla. Se on vaikeeta, kun meillä on viisi äijää, jotka pelaa noin hienosti ja Jupe pelaa hienosti maalissa. Koko ajan oli numeroita pelin alla. Pelattiin vaan tiiviisti keskustaa, Räty sanoi kehuen myös maalivahti Justus Annusta.
Kanadakin sai Rädyltä tunnustusta.
– Kyllä ne mun mielestäni hyvin pyöritti ja hallitsi sitä, mutta me tehtiin tarvittava.
Seuratasolla NHL:ssä Vancouver Canucksia edustava Räty pelaa ensimmäistä miesten MM-turnaustaan. Finaalipaikka tuli heti ensiyrittämällä.
– Tähän on tähdätty, mutta huippufiilis. Kova työ on tehty tässä turnauksessa ja nyt ollaan täällä. Kotijoukkuetta vastaan tulee olemaan ihan uskomaton meininki hallissa, niin ei ole parempaa, Räty totesi.
Leijonien ja Sveitsin välinen MM-finaali alkaa sunnuntaina kello 21:20 Suomen aikaa.
Otto Palojärvi

































