Real Madrid on edelleen maailman arvokkain jalkapalloseura, kertoo arvostettu talouslehti Forbes.
Manchester United menetti sen sijaan asemiaan ja putosi kolmanneksi arvokkaimmaksi seuraksi. Sen ohi listalla kiilasi FC Barcelona.
Man Unitedin arvoksi arvioidaan 5,35 miljardia puntaa, mikä merkitsee kasvua viime vuoden 4,9 miljardin punnan arviosta.
Barcelona nousi listalla ohi arvioidulla 5,57 miljardin punnan arvolla.
Maailman arvokkain seura on edelleen Real Madrid, jonka Forbes arvioi olevan 7,06 miljardin punnan arvoinen.
Sekä Real Madrid että Barcelona pelasivat kuluneella kaudella Mestarien liigassa, mikä on osaltaan vahvistanut niiden kaupallista asemaa.
Manchester United sen sijaan jäi kokonaan eurokilpailujen ulkopuolelle kauden 2024–25 jälkeen sijoituttuaan Valioliigassa vasta 15:nneksi.
Vaikeuksista huolimatta seuran kaupallinen vetovoima on säilynyt vahvana.
Manchester United kuuluu edelleen maailman tunnetuimpiin urheilubrändeihin, ja sen globaali fanikunta sekä sponsoritulot pitävät arvostuksen erittäin korkealla tasolla.

































