Hyundain Esapekka Lapin tilanne puhuttaa. Millainen on hänen tulevaisuutensa rallin MM-sarjassa?

Lappi on keskeyttänyt neljästä viimeisestä rallista kolme. Hyundai lähti Lapin lapasesta Keski-Euroopan osakilpailun viidennellä erikoiskokeella ja se oli sitten siinä. Lappi oli siinä vaiheessa kisassa kolmantena.

Hyundain tallipäällikkö Cyril Abiteboul antoi ymmärtää Dirtfishin haastattelussa, että luottamus Lappiin on juuri tällä hetkellä kaikkea muuta kuin tapissa.

– Tilastot näyttävät, että emme voi (laskea Lapin varaan nyt), mutta syvällä sisimmässäni tunnen toisin. Tilastot eivät valehtele, Abiteboul kommentoi.

Dirtfish jakoi kuljettajat Keski-Euroopan rallin jälkeen voittajiin ja häviäjiin.

– Siitä on tulemassa huolestuttava teema perjantaisin – näky Esapekka Lapista seisomassa vaurioituneen Hyundain vieressä, Dirtfish kirjoittaa.

Dirtfish ei kaihda puhua asioista niiden oikeilla nimillä.

– Lapin säkenöivä kauden aloitus tuntuu yhä enemmän kaukaiselta muistolta, ja se tuskin on paras ajoitus, sillä hänen tulevaisuutensa on tällä hetkellä vahvistamaton – ainakin julkisesti.

Lue myös:Toyota-pomo muistutti – yksi asia Kalle Rovanperältä puuttuu vielä

LUE MYÖS: Valtteri Bottas maksoi kovan hinnan – kenen vika tämä oli? (RalliF1.fi)