
Poliittinen mainonta on suomalaisessa ja kansainvälisessä jalkapallossa kielletty. FIFA:n ja Palloliiton säännöissä lukee, ettei pelivarustuksessa saa olla mitään poliittista, uskonnollista tai henkilöön liittyvää mainontaa.
Toista oli vielä 1990-luvun alkupuolella. Vuosina 1993-94 Martti Ahtisaaren presidentinvaalikampanja sekoitti häpeilemättä urheilua ja politiikkaa toisiinsa.Ahtisaaren profiloituminen urheilun kautta sisälsi koomisiakin piirteitä.
Tuohon aikaan varsin pulskassa kunnossa ollut Ahtisaari pelasi 1993 YLE:n Urheiluruudussa koripalloa, mutta halusi profiloitua myös jalkapallon kautta. Ahtisaaren kampanjatiimi tekikin sopimuksen jalkapalloseura FC Oulun kanssa.
FC Oulun punakeltaista pelipaitaa koristi näyttävästi Ahtisaaren karikatyyrikuva, jonka yläpuolella luki ytimekkäästi teksti Mara. Veikkaaja-lehti teki sponsorisopimuksesta näyttävän uutisen, jossa Ahtisaari tunnustautui jalkapallodiggariksi, vaikka olikin ”koripallokärpäsen” puraisema.
Osapuolet uskoivat yhteistyön molemminpuolisiin hyötyihin. Oikeassa he olivatkin ainakin lyhyen aikavälin suhteen, sillä Ahtisaari valittiin 1994 tasavallan presidentiksi ja FC Oulu teki kauden 1993 päätteeksi paluun Veikkausliigaan.
Ahtisaari toimi tasavallan presidenttinä vuoteen 2000. Sen jälkeen hän teki vielä hienoa uraa rauhanneuvottelijana 2010-luvun lopulle saakka.
FC Oulun historia 1994 presidentinvaalien jälkeen oli vähemmän mairitteleva. Seura ajautui helmikuussa 1995 konkurssiin. Tämä oli seurausta surkeista peliesityksistä ja onnettomasta taloudellisesta toiminnasta.
FC Oulun Mara-paita jää kuitenkin elämään osana suomalaisen urheilun koomista historiaa.
Teksti: Otto Palojärvi
Tästä voit katsella FC Oulun legendaarista Mara-paitaa!
Lue myös:Syöpään sairastunut Antti Törmänen palasi aitioon – yleisöltä upea ele