Suomen jalkapallomaajoukkueen puolustaja Jukka Raitala ilmoitti maanantaina lopettavansa maajoukkueuransa. Raitala ehti pelata Suomi-paidassa 64 A-maaottelua.

Raitalan maajoukkuekaverien tunnelmat olivat maanantaina haikeat.

– Eka maaottelu oli mulla ja Jugilla samaan aikaan Japanissa 2009. Pitkä yhteinen historia maajoukkueessa. Ihan huikea tyyppi ja on ollut ilo jakaa vuosia hänen kanssaan. Ihan hyvältä hänellä näyttää vielä kentällä ja varmasti on pelivuosia vielä jäljellä, totesi Teemu Pukki.

– Niin kauan kuin olen ollut maajoukkueessa, on Jugi ollut myös. Iso kunnia ja ilo on ollut olla Jugin kanssa samassa joukkueessa. Huikeasta kaverista kyse niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin, säesti Joel Pohjanpalo.

Raitalan viimeiseksi A-maaotteluksi jäi viime marraskuussa pelattu MM-karsintaottelu Bosnia-Hertsegovinaa vastaan. Raitala sai punaisen kortin, mutta Suomi voitti ottelun.

– Bosnia-ottelussa Jugi huomasi, että pelataan vähän huonosti. Ainoa tapa muuttaa peli, oli ottaa punainen kortti. Silloin voitto tuli, Pohjanpalo naurahti.

Suomen joukkueen päävalmentaja Markku Kanerva tutustui Raitalaan jo nuorten maajoukkueessa.

– Pitkä yhteinen taival on ollut Jugin kanssa. Hänellä on valtava määrä ollut maaotteluja ja varmaankin kaikissa olen ollut mukana. Nuorten maajoukkueessa päävalmentajana ja A-maajoukkueessa ensin kakkosvalmentajana ja sitten päävalmentajana, Kanerva sanoi.

Raitala oli Kanervan kanssa EM-kisoissa 2009 nuorten tasolla sekä 2021 aikuisten tasolla.

– Pitkä taival on kuljettu yhdessä ja kirjoitettu kahdesti historiaa, kun mentiin nuorten kanssa EM-kisoihin ja myöhemmin myös senioreiden kanssa. Jos ajatellaan Jukkaa pelaajana, niin aina olen arvostanut häntä. Hän on äärimmäisen ammattimainen, tunnollinen, luotettava ja ennen kaikkea hieno joukkuepelaaja, Kanerva totesi.

Kanervan mukaan Raitalalle kuuluu myös kiitos maajoukkueen pelaamisen kehittämisestä.

– Kentällä tyylikäs herrasmies. Välillä pelaa kovaa, mutta gentlemanina ennen kaikkea. Valmennettavana ollut loistava tyyppi. Kaverilla on mielipiteitä ja yhdessä on ollut kehittämässä myös meidän pelaamista. Kiitos Jugi tästä taipaleesta. Ikävä tosiaan tulee.

Teksti: Otto Palojärvi

Lue myös:Jukka Raitala – ”Lähdin punaisella ulos maajoukkueesta, aika klassinen”

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)