Sportivo TV

Useat nykyiset ja entiset jalkapalloilijat ovat asettuneet FIFA-presidentti Gianni Infantinoa vastaan ja vaatineet muutosta kansainvälisen jalkapalloliiton johtoon.

Entinen Manchester Unitedin ja Ranskan puolustaja Mikael Silvestre julkaisi maanantaina sosiaalisessa mediassa kannanoton, jonka hän otsikoi ”Nyt riittää”. Silvestre toimii Fifan Players’ Voice Panelissa.

Kannanotto on saanut tukea useilta tunnetuilta pelaajilta. Sen ovat jakaneet muun muassa Englannin maajoukkuepuolustaja Lucy Bronze, Ranskan vuoden 1998 maailmanmestari Emmanuel Petit sekä entinen Englannin maalivahti David James.

Pelaajien kritiikki liittyy erityisesti Infantinon suunnitelmiin myydä osuuksia Fifan kilpailuista, mukaan lukien MM-kisoista, yksityisille sijoittajille. Kannanotossa todetaan, että pelaajat jakavat miljoonien jalkapallofanien huolet.

– Olemme nähneet rakastamamme lajin etääntyvän keskeisistä arvoistaan FIFA:n nykyisen johdon aikana, kannanotossa todetaan.

Pelaajien mukaan merkittäviä päätöksiä on tehty liian pitkään ilman, että pelaajien tai kannattajien mielipiteitä on kuunneltu.

– Liian pitkään olemme nähneet suuria päätöksiä tehtävän ilman pelaajien kuulemista tai huomioimista ja ilman minkäänlaista kunnioitusta faneja kohtaan, jotka ylläpitävät tätä lajia.

LUE MYÖS: Entinen SE-nainen romahti täysin – koko totuus on nyt julki (UrheiluAreena.fi)