Jalkapallon Ykköseen kaudeksi 2023 pudonnut HIFK on vahvistanut takalinjojaan. Puolustaja Jarkko Heimonen on tehnyt ensi kauden kattavan sopimuksen seuran kanssa.

Heimonen, 23, pelasi viime kaudella Mikkelin Palloilijoissa ja sitä ennen kaksi vuotta EIF:ssa.

– Halusin nimenomaan HIFK:hon, sillä olen aina ihaillut seuraa ja etenkin sen faneja. Tietysti myös päävalmentaja Sami Okkosen kanssa käydyt keskustelut vakuuttivat, että haluan olla tässä projektissa mukana, kommentoi pelaaja seuran verkkosivuilla.

– Heimonen on tuttu pelaaja monelle divaria seuranneelle jo useamman kauden ajalta ja tuo periksiantamattomuudellaan ja persoonallaan erittäin paljon lisäarvoa ensi kauden HIFK:hon, kehaisi puolestaan Okkonen.

HIFK:n urheilujohtaja Teemu Kankkunen on myös tyytyväinen kiinnitykseen.

– Jarkolla oli erinomainen kausi viime vuonna Mikkelissä ja hän oli yksi Ykkösen parhaista laitapuolustajista, varsinkin ylöspäin pelaamisen suhteen, näki Kankkunen.

Lue myös:Huuhkajien päävalmentaja jyrähti – ruotsalaismedia revitteli ”kaljaskandaalilla”

LUE MYÖS: Näkökulma: Kun peliä pidettiin ongelmana – kuningaslaji näytti sokaisevan kauneutensa (FutisUutiset.fi)