Chelsea pelaa parhaillaan Valioliigassa Crystal Palacea vastaan. Ottelun yhteydessä Chelsea vahvisti myös tuoreen hankintansa.
Chelsea vahvisti, ettäMykhaylo Mudryksiirtyy seuraan Shahtar Donetskista.
Siirtosummaa ei ole vahvistettu, mutta luotettavien lähteiden mukaan se on noin 100 miljoonaa euroa, johon tosin sisältyy menestykseen liittyviä ehtoja.
Ukrainalainen Mudryk solmi lontoolaisten kanssa peräti vuoteen 2030 saakka ulottuvan sopimuksen. Hän oli myös Arsenalin tähtäimessä, mutta päätyi lopulta valitsemaan Chelsean.
– Olen todella iloinen sopimuksestani Chelseaan. Tämä on mahtava seura upeassa sarjassa. Tämä on todella kiinnostava projekti tässä vaiheessa uraani. Odotan innoissani tapaavani uudet joukkuekaverini sekä työskentelyäGraham Potterinalaisuudessa, Mudryk kommentoi seuran tiedotteessa.
Chelsea pelaa surkeaa kautta Valioliigassa. Ennen sunnuntain kierrosta se oli 10. sijalla ja mahdollisuudet kaikkiin säädyllisiin sijoituksiin ovat jo menneet. Mudrykin, 22, toivotaan tuovan apuja etenkin maalinteko-ongelmiin.
Mudryk piipahti jo sunnuntaina Stamford Bridgen nurmella ja tervehti Chelsean kannattajia. Harteillaan hänellä oli Ukrainan lippu, joka on joutunut Venäjän raukkamaisen hyökkäyksen kohteeksi.

































