Tappara oli tällä kaudella kiistatta Suomen paras seurajoukkue. Se voitti SM-liigan finaalisarjassa TPS:n otteluvoitoin 4-1.
Tappara oli ykkönen runkosarjassa. Pudotuspeleissä se pelasi 15 ottelua, joista voitti 12.
SM-liigan tasoa on viime vuosina mollattu, mutta pudotuspeleissä tarjottiin vauhdikasta ja hyvinkin laadukasta jääkiekkoa. Tappara oli erittäin kovatasoinen joukkue.
Euroopan tasolla Tappara mittautti tasoaan CHL:ssä, jossa ylsi finaaliin saakka. Ruotsalainen Rögle onnistui voittamaan Tapparan CHL-finaalissa niukasti maalein 2-1.
KHL-seurat eivät olleet mukana CHL:ssä. Siitä ei saatu vertailua, miten korkealle Tapparan taso olisi riittänyt KHL-seuroja vastaan. Varmasti pudotuspeleihin Tapparan taso olisi riittänyt, jos Tappara olisi pelannut KHL:ssä.
Jatkossa KHL:n taso tulee romahtamaan Venäjän talouden syöksyessä pakotteiden takia persmäkeä. KHL-romahduksesta hyötyvät eniten Ruotsin ja Sveitsin pääsarjat, mutta Tapparan kaltaiset suomalaiset huippuorganisaatiotkin tulevat saamaan riveihinsä laadukkaampia pelaajia.
































