HPK-Juniorijääkiekko ry saa tutun vahvistuksen organisaatioonsa, kun Sami Sauren palaa HPK:nvalmennuspäälliköksi. 48-vuotias Sauren aloittaa työnsä HPK-jääkiekon kehittämisessä elokuussa.

HPK:hon palaava Sami Sauren on toiminut HPK:ssa valmennuspäällikkönä vuosina 2004–2010 ja sen jälkeenEspoon Kiekkoseuran, Blues Juniorsin ja Kiekko-Espoon urheilu- ja valmennuspäällikkönä.

-Saimme kokeneen, osaavan valmennuspäällikön, joka tuntee talon jo valmiiksi. Valintaprosessi oli pitkä, silläsaimme paljon laadukkaita hakemuksia, mutta lopulta Samin valinta oli helppo, HPK-Juniorijääkiekkory:n toiminnanjohtaja Marko Rahikainen kertoo seuran tiedotteessa.

Sauren palaa HPK:n organisaatioon lähes kymmenen vuoden tauon jälkeen.

– HPK on hieno ja ammattimainen organisaatio, jossa on hyvä tekemisen meininki. Oli hienoa tulla valituksi,kiitos luottamuksesta. En lähtenyt karmit kaulassa edellisellä kerralla ja nyt tuli mahdollisuus palata jamielelläni palaan joukkoon oranssiin, kertoo Sauren.

Koulutukseltaan Sauren on liikunnanohjaaja, joka on käynyt Suomen Jääkiekkoliiton tarjoamanvalmentajatutkintopolun aina valmennuspäällikkötutkintoa myöden. Yli 20-vuotisenvalmennuspäällikkötyöuransa aikana Sauren on kehittänyt näkemystään jääkiekosta ja valmentamisesta myösmentorikoulutuksen merkeissä.

– Haluan olla lähellä, välittää ja olla arjessa mukana. Jääkiekkoliiton Ihminen ensin -ajatus on myös minunlähtökohtani valmentamiseen.

Elokuussa HPK-haalarit päällensä vetävä valmennuspäällikkö kertoo ensitöikseen tekevänsä tilannekartoitustaniin harjoittelun kuin pelin suhteen.

– Tämä on iso yhteistyö, jossa pelaaja on keskiössä ja pelaajan eteen tehdään työtä. Haluan luoda hyvätmentorisuhteet juniorivalmentajiin. Tavoitteiksi voisi lukea harrastajamäärän turvaaminen tai kasvattaminenja tähän liittyy myös yhteistyöseuratoiminta. Tietysti myös valmennuksen taso, tai sen nostaminen, koska ainavoi kehittää toimintaa. Lisäksi pelaajatuotannon pitäisi olla hyvää niin, että saadaan junnuputkesta pelaajiaLiiga-ympyröihin, ulkomaille ja NHL:ään asti, listaa Sauren.

HPK Liiga Oy nostaa panostaan juniorijääkiekkoon

HPK-Juniorijääkiekko ry:n kanssa yhteistyötä valmennuspäällikön rekrytointiprosessissa tehneen HPK Liiga Oy:ntoimitusjohtaja Antti Toivanen kertoo osakeyhtiön kasvattavan tukeaan juniorijääkiekolle vuosittain. Juniori- jaakatemiatoiminta on yksi HPK Liiga Oy:n tekeillä olevan urheilustrategian menestystekijöistä.

– HPK Liiga Oy on koko kevään työstänyt omaa urheilustrategiaansa ja julkaisee sen ennen uuden Liiga-kaudenalkua. Yhdeksi menestystekijäksi on listattu juniori- ja akatemiatoiminta. Tämä tarkoittaa sitä, että meidänpitää myös resursoida ja panostaa jatkossa vielä enemmän näihin alueisiin, kertoo Toivanen.

HPK Liiga Oy tukee junioritoimintaa niin rahallisesti kuin työpanoksena. HPK:n urheilujohtaja Mika Toivolavastaa juniorien kilparyhmistä. HPK Liiga Oy:n palkkalistoilta löytyvät junioritoiminnassa työssä olevat U18SMjoukkueen päävalmentaja ja juniorien kilpajoukkueiden maalivahtivalmennuspäällikkö. HPK U20 -joukkueentoiminta on jo pitkään ollut osa HPK:n Liiga-organisaation toimintaa ja siihen on panostettu vuosittain entistäenemmän.

– Määrätietoisesti olemme nostaneet tukimääräämme juniorityölle osakeyhtiön olemassaolon aikana. Nyttehtävä investointi kokeneeseen junioriorganisaation valmennuspäällikköön antaa mahdollisuuden tulevanurheilustrategian tavoitteiden toteutumiselle, linjaa Toivanen.

Lähde: HPK:n tiedote

LUE MYÖS: Huippujuoksija pihalle – Suomen EM-kisajoukkueelle täysi katastrofi (UrheiluAreena.fi)