Winnipeg Jetsin tähtihyökkääjä Kyle Connor on aloittanut NHL-kauden hurjassa maalivireessä. 

Connor iski kaksi maalia tiistaina, kun Winnipeg nousi 3–2-voittoon Colorado Avalanchesta.

Osumiensa ansiosta Connor nousi Ilja Kovaltšukin rinnalle Jetsin ja sen edeltäjän Atlanta Thrashersin yhteisessä maalintekijätilastossa.

Molemmilla on nyt koossa 328 maalia.

Connorilla on mahdollisuus nousta yksin tilaston kolmannelle sijalle, kun Winnipeg kohtaa seuraavaksi Anaheim Ducksin kotikaukalossaan.

Connor on aloittanut kauden tehokkaasti. Neljässä ottelussa hän on tehnyt jo viisi maalia.

Seuraavaksi tähtäimessä kaksi suurta nimeä

Connorin edellä seuran kaikkien aikojen maalintekijätilastossa ovat Mark Scheifele ja Dale Hawerchuk.

Scheifelellä on koossa 372 maalia ja Hawerchukilla 379.

Connor tarvitsee siis vielä 44 osumaa noustakseen Scheifelen tämänhetkiseen maalimäärään ja 51 saavuttaakseen Hawerchukin lukeman.

Winnipeg on aloittanut kautensa vahvasti myös joukkueena.

Jets on voittanut neljästä ottelustaan kolme ja hävinnyt yhden jatkoajalla. Joukkue on päästänyt neljässä ottelussa yhteensä kymmenen maalia, joista kuusi kolmen ottelun voittoputkensa aikana.

Maalivahti Stuart Skinner on kirjannut kolmesta ottelustaan kaksi voittoa ja yhden jatkoaikatappion. Hänen torjuntaprosenttinsa on 92,0 ja päästettyjen maalien keskiarvonsa 2,62.

LUE MYÖS: Loukkaantumiset raatelee Liigaseuraa – tulostaulu laulaa silti (Siniviiva.fi)