
Kari Jalonen on saanut potkut Tshekin jääkiekkomaajoukkueen päävalmentajan paikalta. Jalonen ehti toimia pestissä 1,5 vuotta.
Jalonen siirtyi Tshekin maajoukkueen päävalmentajaksi maaliskuussa 2022. Heti ensimmäisissä arvokisoissaan hän valmensi Tshekin pronssimitalille.
Mitali oli Tshekille MM-tasolla ensimmäinen kymmeneen vuoteen. Jalonen oli myös Tshekin maajoukkueen ensimmäinen ulkomaalainen päävalmentaja.
Jalosen sopimuksen oli alun perin määrä jatkua ensi vuoden Tshekin ensi vuoden MM-kotikisojen yli, mutta Tshekin jääkiekkoliitto vapautti Jalosen tehtävistään vuoden etuajassa. Tämän vuoden MM-kisoissa Tshekki jäi kahdeksanneksi.
Jalonen on yhdistetty myös vahvasti Leijonien seuraavaksi päävalmentajaksi, kun Jukka Jalonen jättänee paikkansa ensi vuonna. Hän toimi Leijonien päävalmentajana vuosina 2014-16 saavuttaen MM-hopeaa.
Lue myös: Colorado hankki Stanley Cupin ratkaisseen hyökkääjän – tietää lähtöpasseja toiselle
Lue myös: NHL-mestari teki pitkän ja rahakkaan jatkosopimuksen