Justus Annunen pelasi ensimmäisen kokonaisen pelinsä NHL:ssä viime yönä, kun hän torjui Coloradon 7-5-voittoon Philadelphiasta. Annusen otteet saivat kiitosta viidestä päästetystä maalista huolimatta.
Annunen debytoi NHL:ssä jo viikonloppuna, kun hän tuli vaihdosta kentälle Ottawa Senatorsia vastaan. Viime yönä Annunen oli ensimmäistä kertaa aloittavana maalivahtina NHL-ottelussa.
Annunen kirjautti tililleen 27 torjuntaa ensimmäisessä voitossaan. Hän sai myös yhden syöttöpisteen tililleen.
Coloradon päävalmentaja Jared Bednar kehui 21-vuotiaan suomalaisvahdin esitystä.
– Hän pärjäsi hyvin. Hän ehdottomasti paransi ottelun edetessä ja näytti varmemmalta saadessaan torjuntoja alle. Meidän pitää kuitenkin puolustaa paremmin riippumatta siitä, kuka on maalissa, Bednar mietti NHL:n sivuilla.
Coloradon kokenut puolustaja Erik Johnson ei ollut täysin omiensa esitykseen tyytyväinen. Annusen esitykselle hän antoi puhtaat paperit.
– He aloittivat ottelun lujaa ja saivat avausmaalin. Me pääsimme mukaan hiljalleen. En oikein pitänyt ensimmäisen erän pelaamisestamme, koska annoimme vastustajalle aika monta A-luokan maalipaikkaa tulokasmaalivahdin ensimmäisessä ottelussa. Teimme hänen työstään vähän tarpeettoman vaikeaa. Olen kuitenkin onnellinen hänen ensimmäisestä voitostaan. Hän on nuori maalivahti, jolla on kirkas tulevaisuus, Johnson sanoi.

































