
Johnny ja Matthew Gaudreau haudattiin maanantaina. Hautajaisissa nähtiin surua ja jääkiekon tähtiloistoa.
Gaudreaun veljekset kuolivat traagisesti, kun rattijuoppo törmäsi heihin heidän ollessaan pyörälenkillä. Muun muassa Patrik Laine oli kunnioittamassa entisen joukkuekaverinsa muistoa ja myös kymmeniä muita NHL-pelaajia nähtiin vieraiden joukossa.
Johnny Gaudreaulta jäi jälkeen kaksi lasta vaimonsa Meredithin kanssa ja hautajaisissa kuultiin paljastus, että myös kolmas on matkalla. Meredith Gaudreau kuuli viikko ennen miehensä kuolemaa olevansa raskaana.
Myös Matthew’n vaimo Madeline on raskaana. Kyseessä on heidän esikoisensa. Meredith paljasti, että tuoreen tulokkaan nimeksi tulee Johnny, isänsä mukaan, kun taas loppuvuodesta syntyvän Matthew’n lapsen nimeksi on päätetty Tripp.
– En malta odottaa näkeväni Johnnyn ja Trippin kasvavan yhdessä ja heillä olevan samanlainen yhteys kuin isillään. Meredith, olemme vaikeuksissa, Madeline totesi muistopuheessaan.
Lue myös: Patrik Laineen tilanne puhuttaa – näin Montrealin kapteeni kommentoi
Lue myös: Johnny ja Matthew Gaudreaun tappanut kuski törttöillyt ennenkin