Suomen alle 20-vuotiaiden jääkiekkomaajoukkue kärsi niukan 5-4 -tappion USA:n ns. Valkoiselle joukkueelle Plymouthissa pelattavassa World Junior Summer Showcase -turnauksessa. Perjantaina pelattu ottelu oli Suomen joukkueelle turnauksen viides ja tappio ensimmäinen.

Nuoret Leijonat oli kiinni voitossa kolmannen erän viimeisille sekunneille, mutta USA tasoitti 4-4:ään ajassa 59.51 ja ottelu meni jatkoajalle.

USA iski voittomaalinsa, kun jatkoaikaa oli pelattu 1.35 minuuttia. Ratkaisu oli Logan Cooleyn käsialaa.

Suomen joukkueen tehopelaaja oli Roni Hirvonen, joka teki kolme maalia. Hattutemppu oli Hirvoselle turnauksen toinen.

New York Islandersin tuore NHL-varaus Aatu Räty säesti jälleen tehokkaasti. Räty kuittasi tililleen kolme syöttöpistettä. Rädyllä on nyt koossa neljästä ottelusta 10 (4+6) tehopistettä.

Lähde: Jääkiekkoliitto

LUE MYÖS: ”Jos tuo on 19-vuotias, niin minä olen Elvis” – Ismo Lehkonen nosti esiin venäläisen jääkiekon synkän puolen (Siniviiva.fi)