Harri Heliövaara ja hänen brittiparinsa Lloyd Glasspool ovat kärsineet niukan tappion Queen’s Clubin ATP500-tennisturnauksen nelinpelin loppuottelussa.
Heliövaara/Glasspool taipui todella tiukan väännön jälkeen 3-6, 7-6(3), 10-6 kroatialaisille Nikola Mekticille ja Mate Pavicille.
Voittaja ratkaistiin match tie-breikissä, jossa maailmanlistalla sijoilla kolme ja kuusi majailevat Pavic ja Mektic osoittivat tasonsa.
Queen’s Clubin finaali oli Heliövaaran ensimmäinen ATP500-tasolla. Heliövaara on pelannut neljä kertaa aiemmin ATP250-finaaleissa, joista hänellä on tilillään kaksi voittoa.
Heliövaara ja Glasspool pelaavat ensi viikolla Eastbournen ATP250-kilpailussa. Kyseinen turnaus on viimeinen valmistava nurmiturnaus ennen Wimbledonia.
Lue myös:Harri Heliövaara teki sen – suomalaiselta tennisässältä upea saavutus