Oscar Piastrin vaikea alkukausi on herättänyt keskustelua Formula 1 -piireissä.
McLaren-kuljettajaa pidettiin ennen kauden alkua yhtenä sarjan kiinnostavimmista nimistä, mutta toistaiseksi hän ei ole pystynyt vastaamaan odotuksiin.
Vuoden 2016 maailmanmestari Nico Rosberg uskoo tilanteen alkavan näkyä myös Piastrin arvostuksessa.
– Hänen markkina-arvonsa on laskenut melko paljon viime viikkojen ja kuukausien aikana, Rosberg arvioi Sky F1.
Piastri on ollut tällä kaudella selvästi tallikaverinsa Lando Norrisin varjossa.
Ainoa poikkeus nähtiin Japanissa, jossa australialainen taisteli vahvasti voitosta ennen epäonnekasta turva-autotilannetta.
Muuten kausi on ollut vaikea.
Erityisen huolestuttava esitys nähtiin Barcelonassa.
Piastri jäi kilpailussa peräti 25 sekuntia Norrisista, joka puolestaan pysyi lähellä Mercedesten vauhtia.
Australialaisen vauhti ei riittänyt kärjen tuntumaan missään vaiheessa kilpailua.
Ilman Kimi Antonellin ja Charles Leclercin keskeytyksiä hänen sijoituksensa olisi ollut vasta seitsemäs.
Uudet voimanlähdesäännöt ovat aiheuttaneet Piastrille ongelmia läpi kauden.
Lisäksi hänen alkukauttaan hankaloitti se, ettei hän päässyt kunnolla vauhtiin kauden kahdessa ensimmäisessä kilpailussa.
Japanin ja Miamin kilpailujen jälkeen näytti hetkellisesti siltä, että suunta olisi muuttumassa.































