Manchester City ehti olla vain noin pari tuntia Valioliigassa kakkosena, kunnes se otti jälleen paikkansa takaisin.

City kaatoi Burnleyn odotetusti 2-0 ja nousi takaisin kärkipaikalle Liverpoolin ohi.

City ratkaisi ottelun jo avausjaksolla, kun Kevin De Bruyne ja Ilkay Gündogan osuivat vieraille. Molemmat maalit syntyivät alle puolessa tunnissa.

City johtaa Valioliigaa nyt jälleen pisteen erolla Liverpoolin nähden, joka kaatoi lauantaina Watfordin 2-0.

Chelsea tyri nolosti. Lontoolaiset taipuivat Brentfordille kotonaan 1-4-lukemin. Antonio Rüdiger vei Chelsean toisen jakson alussa johtoon, mutta sitten Chelsea suli täysin.

Teemu Pukki oli avauksessa, kun Norwich City pelasi maalittoman tasapelin Brightonin kanssa. Brightonilla oli sauma mennä avausjaksolla johtoon, mutta Neal Maupay tyri rangaistuspotkun avausjaksolla.

Valioliigassa pelataan lauantaina vielä yksi ottelu, kun Manchester United isännöi Leicesteriä kello 19.30 Suomen aikaa alkavassa ottelussa.

Lue myös:Liverpool nousi ainakin hetkeksi Valioliigan kärkipaikalle – miten vastaa Man City?

Lue myös:HJK aloitti Veikkausliigan voitolla – 18-vuotias ratkaisija

LUE MYÖS: Näkökulma: Pohjois-Lontoon päätön sokkotanssi – seuraava valopää putoaa yli laidan (FutisUutiset.fi)