Hallitseva jääkiekon Suomen mestari Rauman Lukko lähti sunnuntaina kesälomalle SM-liigassa. Tappara voitti viidennen puolivälieräottelun 4-1 ja voitti ottelusarjan 4-1.
Tappara avasi maalihanat jo avauserässä, kun kokenut Veli-Matti Savinainen iski ylivoimalla karat sisään.
Toisen erän lopulla Petteri Puhakka niittasi numeroiksi jo 2-0 ja päätöserän alussa alkoi olla jo ratkaisun makua ilmassa, kun Joni Tuulola laukoi lukemiksi 3-0.
Lukko otti maalivahdin pois jo ajassa 51.39 ja saikin kavennusta aikaiseksi. Kapteeni Anrei Hakulinen laukoi miinuskulmasta numeroiksi 1-3 ajassa 52.29.
Tähän Lukon kiri kuitenkin hyytyi ja Otto Rauhala pääsi iskemään ajassa 56.40 4-1-loppunumerot ja lähetti Tapparan mitalipeleihin ja Lukon kesälomalle.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:TPS:n pyyntö kannatti – HIFK:lle valtava takaisku
Lue myös:Aleksander Barkov kerää ylistystä – ”Hän hoitaa homman tärkeillä hetkillä”






























