Heikki Kovalaisen elämä koki täyskäänteen marraskuussa, kun hänen sydämestään löydettiin aortan laajentuma. Kovalainen joutuu vaaralliseen sydänleikkaukseen.

Kovalainen meni jokavuotiseen terveystarkastukseen marraskuussa. Perustestien lisäksi Kovalaiselle tehtiin perinpohjainen tarkastus, jossa myös hänen sisäelimensä kuvattiin.

Jo ultraäänitutkimuksessa Kovalaisen sydämessä havaittiin ongelmia ja asia varmistui tarkemmissa kuvissa. Kovalaisen sydämessä on aortan laajentuma, joka purkautuessaan olisi hengenvaarallinen.

Lääkärin diagnoosi oli tyly. Rallit on jätettävä sivualalle ja kaikki shakkia ja golfia fyysisemmät aktiviteetit on jätettävä tauolle.

– Se oli luonnollisesti iso shokki silloin. Saimme asian selville marraskuun lopussa, mutta sen jälkeen olen vain yrittänyt miettiä, että miten saamme tämän korjattua. Mitä voimme tehdä tälle, Kovalainen kertoo DirtFishin haastattelussa.

Kovalainen on käynyt konsultoimassa eri lääkäreitä sekä Suomessa että Japanissa, jossa hän on ajanut pari edellisvuotta paikallista rallisarjaa. Entistä F1-tähteä odottaa leikkaus.

– Olemme kaikki aika lailla yhtä mieltä siitä, että se täytyy leikata jossain kohtaa. Se ei ole sen takia, että haluaisin päästä takaisin ajamaan rallia, mutta sen takia, että sen puhkeamisen riski ihan jokapäiväisessäkin onnettomuudessa on iso.

Kovalainen voisi olla myös ilman leikkausta, mutta sen jälkeen hän ei saa tehdä mitään sykettä nostavaa loppuelämänsä aikana. Kovalaisen vaaka kallistui leikkauksen puoleen.

– Todennäköisyydet ovat puolellani ja ennuste on aika hyvä. Luulen, että se on 95-96 prosentin todennäköisyys, että leikkaus menee hyvin, mutta toki on aina komplikaatioiden riski ja huonoin skenaario on, että jäät siihen leikkauspöydälle.

Vielä Kovalaisen leikkausajankohta ei ole tiedossa, mutta näillä näkymin se on hänellä edessä ensi kuussa. Hän uskoo, että toipuminen leikkauksesta kestäisi noin vuoden.

Lue myös: Suomalaiskuski Toyotalla erikoiseen ralliin – ”Kuulostaa aluksi hurjalta”

Lue myös: Heikki Kovalaiselta yllättävä päivitys terveyteen liittyen

LUE MYÖS: Jonne Halttunen avautui rallin MM-sarjan tilasta: ”Se ei ole pitkällä aikavälillä tervettä” (RalliF1.fi)