Yhdistetyn nuori tähti Eero Hirvonen kulkee kohti uransa parasta kautta. Ennen edistymistä on kuitenkin perattava menneitä epäonnistumisia.
– Viime kausi alkoi hyvin. Valitettavasti loukkasin ranteeni ennen MM-kisoja, joten maastohiihtoa oli vaikea harjoitella. Odotin parempaa kesän mentyä hyvin. Olin todella hyvässä kunnossa, mutta mikään ei mennyt suunnitelmien mukaan tammikuun jälkeen, Hirvonen kertoo FIS:n medioissa.
Talvilajeissa on alkamassa olympiakausi. Hirvonen etenee nyt paljon myönteisimmissä tunnelmissa.
– Minulla ei ole enää mitään vaivoja. Voin treenata täysillä ja tehdä kaikkia haluamiani harjoitteita. Leikattu polvikin on kunnossa, joten ongelmat on ratkaistu, Hirvonen iloitsee.
Hirvonen, 25, on kilpaillut yhdistetyn maailmancupissa vuodesta 2015 lähtien. Hän on noussut palkintopallille kuusi kertaa, mutta osakilpailuvoittojen tili on avaamatta.































