Sportivo TV

Onni Hautamäki tekee suomalaista erotuomarihistoriaa, sillä Liigassa seitsemän kautta viheltänyt linjatuomari on solminut NHL-sopimuksen. Lokakuussa 31 vuotta täyttävä Hautamäki on ensimmäinen Suomessa erotuomarikoulutuksen saanut tuomari, joka nousee NHL:n palvelukseen.

Hautamäki on ehtinyt rakentaa jo vahvan kansainvälisen uran. Hän on voittanut kahdesti Liiga-kauden parhaan linjatuomarin Pentti Isotalo -palkinnon, viheltänyt kolmissa MM-kisoissa ja kuulunut viime talvena olympiafinaalin tuomaristoon. Viime joulukuussa hän teki myös debyyttinsä AHL:ssä. Olympialaisissa onnistuneet esitykset johtivat keskusteluihin NHL:n erotuomarivalmentajien kanssa, ja kesän kynnyksellä Hautamäki sai NHL:ltä sopimustarjouksen.

– Ei tarvinnut pitkään miettiä. Onhan tämä sellainen once in a lifetime -tyyppinen juttu ja iso muutos elämässä. Ennen kuun vaihdetta lähden matkaan kohti New Jerseyä, Hautamäki kertoo.

NHL on nimennyt alkavalle kaudelle 36 linjatuomarin ryhmän. Hautamäki kuuluu nuoremman polven tuomariryhmään, jonka jäsenet työskentelevät sekä NHL:ssä että AHL:ssä. NHL-ura käynnistyy Hautamäen osalta farmiliigasta, sillä hän kertoo lähtevänsä liikkeelle AHL-otteluista. Tarkkaa pelimäärää ei ole vielä määritelty, vaan mahdolliset NHL-ottelut ansaitaan kauden aikana annettavilla näytöillä.

Uuteen kauteen Hautamäki on valmistautunut tuttuun tapaan harjoittelemalla pyörän selässä ja kuntosalilla. Edessä on myös tuomarileiri Buffalossa, jossa hänen kuntonsa testataan. Suurin muutos ei Hautamäen mukaan liity itse tuomarointiin vaan täysin uudenlaiseen elämäntapaan. NHL:n ja AHL:n mukana tiedossa on runsaasti lentämistä, pitkiä ajomatkoja ja ottelumatkoja ympäri Pohjois-Amerikkaa.

– Peliin liittyvistä asioista olen kokenut vähiten stressiä. Tuomarointia olen tehnyt jo sen verran pitkään ja pelin osaamiseen suhtaudun luottavaisesti. Muu elämä vaatiikin sitten totuttelua, Hautamäki sanoo.

LUE MYÖS: Ylen Laura Arffman pöyristyi kohtelustaan EM-kisoissa – ”Käsittämätön juttu” (UrheiluAreena.fi)