Viivi Lehikoinen teki historiaa, kun hän selvitti ensimmäisenä suomalaisnaisena tiensä EM-finaaliin 400 metrin aitajuoksussa. Lehikoisen aika 54,50 on samalla uusi Suomen ennätys.

Alkueristä kaksi eteni suoraan jatkoon ja lisäksi kaksi pääsi finaaliin aikavertailun perusteella. Lehikoinen oli tositoimissa juostessaan toisessa välierässä.

Lehikoinen juoksi tasaisesti ohittaen loppusuoralla Ukrainan Viktorija Tkachukin ja Norjan Amalie Iuelin. Kellot pysähtyivät aikaan 54,50, jolla hän paransi MM-kisoissa juoksemaansa Suomen ennätystä kymmenyksellä.- Meni aika hyvin. Tuollaista toivoin. Tiesin, että jos ennätykseni teen, niin ollaan finaalissa, Lehikoinen totesi Ylen haastattelussa.

Kristiina Halonen juoksi kolmannessa välierässä seitsemänneksi ajalla 56,82. Alkuerässä hän juoksi 56,70 ja hänen ennätyksensä on kaksi sadasosa parempi.

Lehikoinen oli välierien kolmanneksi nopein. Finaali on edessä perjantaina.

Lue myös: Sara Kuivisto kiri välieriin – ”Aika hilkulle meni”

Lue myös: Valtava määrä suomalaisia – tässä yleisurheilun EM-kisojen ohjelma torstaina

LUE MYÖS: Näkökulma: Kannustaako Stars-legenda Jere Lehtinen tällä kertaa vastustajaa – edes hieman? (LeijonaUutiset.fi)