Itävallan Oberstdorf on ollut kovan myrskyn kourissa keskiviikkona. Taivaalta on satanut välillä kuin saavista kaataen ja ukkonen on jylissyt. Niinpäkilpailun johto on päättänyt perua päivän kaikki kilpailut ukkosmyrskyn takia.
Aiemmin päivällä ehdittiin jo hiihtää naisten karsinnat mutta Kansainvälinen hiihtoliito FIS ilmoitti peruutuksesta juuri kun miesten karsinta oli alkamassa.
Krista Pärmäkoskella oli päävalmentaja Reijo Jylhän mukaan läheltä piti -tilanne karsinnoissa kun irtotavaraa lensi hiihtäjän lähietäisyydeltä ohi.
– En itse huomannut tilannetta, kun se meni minun takaani, Pärmäkoski kertoi Turun Sanomien sivuilla.
Peruuntumisen johdosta Tour de Ski -kiertue typistyy kuuden etapin mittaiseksi. Oberstdorfissa hiihdetään torstaina vapaan hiihtotavan yhteislähtökilpailut, mikäli sää sen vain sallii.






























