Kokenut brasilialaispari Barbara Seixas De Freitas / Fernanda Alves oli odotetun vahva vastus Taru Lahti-Liukkoselle ja Anniina Parkkiselle Hampurissa pelattavissa beach volleyn MM-kisoissa.

Tiistaiaamuna pelatussa alkulohkon päätöspelissä nelinkertaiset arvokisamitalistit olivat suomalaisia etevämpiä erin 2-0 (21-15, 21-17) ja rymistelivät näin lohkovoittoon.

Lahti-Liukkonen ja Parkkinen roikkuivat mukavasti vastustajan kyydissä erien puoliväliin saakka, mutta erien loput olivat brasilialaisten heiniä.

Lahti-Liukkonen ja Parkkinen sijoittuvat yhdellä voitolla (Meksiko) ja kahdella tappiolla (Slovakia ja Brasilia) lohkokolmosten välisessä vertailussa sijoille 5-12 ja pelaavat näin jatkopaikasta vielä tiistain lucky loser -kierroksella.

Iltapelin vastustaja selviää, kun muut alkulohkot ovat pelattu loppuun.

Lähde: Lentopalloliiton tiedote

Kuva: FIVB

LUE MYÖS: Huippujuoksija pihalle – Suomen EM-kisajoukkueelle täysi katastrofi (UrheiluAreena.fi)