Italian Fabio Fognini on voittanut mestaruuden tenniksen Masters-turnauksessa Monte Carlossa.
Sunnuntaina käydyssä loppuottelussa Fognini kellisti Dusan Lajovicin suoraan kahdessa erässä. Kului runsaat puolitoista tuntia, ja Fognini muotoili voittolukemat 6-3, 6-4.
Välierissä Fognini järkytti itsensä Rafael Nadalin, joka on hallinnut Monte Carlon massakentillä peräti 11 mestaruuden edestä. Nadal myönsi Fogninin paremmuuden, mutta sanoi myös, että ottelu oli häneltä itseltään yksi uran huonoimmista massakentillä.
Mestaruudestaan Fognini kuittaa tuhat ATP-pistettä sekä 958 055 euroa palkintorahaa. ATP-tason turnausvoitto on hänelle uran yhdeksäs.
Vuonna 2017 Fognini nousi epäsuotuisaan julkisuuteen nimiteltyään tuomaria törkeästi. Hän sai kielenkäytöstään pelikiellon ja 96 000 dollarin sakot.

































