Rovaniemeläinen Team Lakkapää kuritti kotikentällään lentopallon hallitsevaa Suomen mestarijoukkuetta Kokkolan Tiikereitä. Lakkapää voitti Mestaruusliigan ottelun suoraan erin 3-0.
Tiikerit oli vastaantulija, sillä pieniä pisteitä kertyi vieraille vain 23, 18 ja 20.
Team Lakkapään ykköshyökkääjänä huseerasi taas Frederic Gustavsson, joka teki 19 pistettä ja päätti hyökkäykset 59-prosenttisesti.
Siinä missä isännät jyräsivät jokaisessa erässä samalla aloituskuusikolla, Tiikerit haki ratkaisua kokoonpanoa sekoittamalla. Vain Steven Hunt, Robert Seppänen ja Antti Leppälä olivat kaikissa erissä avauksessa. Hunt oli valopilkku 11 pisteellään ja kolmella ässällään. Maajoukkuehakkuri Antti Ropponen ja yleispelaaja Enderwin Herrera eivät pelanneet.
Tiikerit majailee liigassa neljäntenä, vaikka viiteen viime otteluun mahtuu vain yksi voitto. Lakkapää menee sen sijaan kohti vahvaa kevättä: voitto oli jo viides putkeen. Mestaruusliigaa johtaa Hurrikaani-Loimaa.

































