Suomen miehet pelasivat itsensä ensimmäistä kertaa EM-finaaliin Saksassa.
Suomi hoiti aamun foresomet kotiin 2-0, ja petasi itselleen parhaan mahdollisen lähtöasetelman iltapäivään.
Ensimmäisen pisteen taululle otti Sami Välimäki 4&3-voitollaan. Toista, finaaliin vievää pistettä jännitettiin tasaisissa otteluissa loppusuoralle asti, kunnes Aleksi Myllymäki upotti parin 18.reiälle ja voitti ottelunsa 1/0. Suomi kaatoi Saksan 4-3.
– Vähän sama kaava kuin eilen – joukkuevoitto, joka oli täynnä loistavasti suorituksia, valmentaja Mikael Mustonen kiteytti Suomen Golf-liiton tiedotteessa.
– Aamun foresome-voitot olivat tärkeitä, pääsimme joukkueena niskan päälle. Iltapäivällä Saksa kiri ja upotti pitkiä putteja, mutta kestimme paineet.
Otteluita oli seuraamassa ja kannustamassa todella runsas kotiyleisö, joten senkin takia Suomen voitto oli erityinen. Joukkue suuntasi kentältä suoraan lyhyeen fysiikkatreeniin ja valmistautumaan huomiseen koitokseen. Finaalivastus on kovaakin kovempi Englanti, joka voitti lyöntipelikarsinnan Ruotsin kanssa tasatuloksella -27. Englannin ykkösnyrkkejä ovat olleet Matthew Jordan (WAGR 5.) ja Todd Clements (WAGR 12.)
– Päivät ovat fyysisesti ja henkisesti raskaita, mutta toivottavasti meillä peli vain jatkaa paranemistaan. Englantia vastaan on vain yksi tapa voittaa – pelata todella hyvin, Mustonen kommentoi.
Amatöörimiehet eivät koskaan ole saavuttaneet mitalia EM-joukkuekisoissa. Naisilla on pronssi vuodelta 2013 ja hopea vuodelta 2014.
Suomen naisten joukkue joutui toista päivää peräkkäin nielemään tappion karvasta kalkkia loppumetreillä. Käsikirjoitus pysyi eilisen kaltaisena, ja viimeisessä matsissa Saksan Sophia Zeeb päihitti Anna Backmanin viimeisellä viheriöllä, vaikka Backman oli taistellut itsensä takaa jo tasoihin.
Saksa vei ottelun nimiinsä niukasti 3-2.

































