Rallin MM-sarja on pitkään ollut Toyotan vallassa, ja Hyundai on sen ainoa vasteenotettava haastaja Fordin täydentäessä joukkoa. Tulevaisuudessa valmistajia saatetaan nähdä lisää.
FIA:n varapuheenjohtaja Malcolm Wilsonin mukaan jopa kolme kiinalaista autonvalmistajaa osoittaa aktiivista kiinnostusta mahdollista WRC-ohjelmaa kohtaan. Samalla Kiina tavoittelee paluuta rallin MM-sarjan osakilpailukalenteriin lähitulevaisuudessa.
Wilson pitää kiinalaisvalmistajan saamista WRC:hen yhtenä FIA:n selkeistä tavoitteista.
– Haluamme kiinalaisen valmistajan. Promoottori tietää sen, ja teemme erittäin kovasti töitä yhdessä sen eteen. Se on selkeä tavoitteemme, Wilson sanoi DirtFishille.
FIA pyrkii houkuttelemaan uusia valmistajia erityisesti kustannuksia alentamalla. Tässä merkittävässä roolissa ovat vuonna 2027 voimaan tulevat WRC-autojen uudet tekniset säännöt.
– Etsimme suuria investointeja WRC:hen ja samalla teemme vahvaa työtä kustannusten pienentämiseksi. Sitä olemme jo toteuttaneet vuoden 2027 auton sääntöjen kautta, Wilson jatkoi. Kiinalaismerkeistä ainakin Lynk & Co ja sen emoyhtiö Geely Auto ovat tiettävästi kiinnostuneita
































